Chcemy opowiedzieć o działaniach, które realizujemy w szkole, a którymi rzadko się chwalimy. Dziś o programie certyfikacyjnym „Szkoła Myślenia Pozytywnego” realizowanym w ramach projektu „Myślę pozytywnie”, który wdrażamy w tym roku kalendarzowym w naszej szkole. Znajdujemy się w gronie placówek, które przez cały rok współpracują z Instytutem Edukacji Pozytywnej nad wspieraniem zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Nasza szkoła otrzymała certyfikat „Szkoła Myślenia Pozytywnego – Pierwsze kroki”.

Nie ma zdrowia bez zdrowia psychicznego

             Słowo „zdrowie” chyba nigdy nie miało takiego znaczenia jak w obecnej sytuacji, gdzie walczymy o to, by nasze społeczeństwo poradziło sobie z epidemią koronawirusa.

              Wprowadzamy zdrowe rozwiązania w szkole i w domu, edukujemy w zakresie bezpieczeństwa i higieny, chcemy zdrowo odżywiać nasze dzieci, dbać o ich wszechstronny rozwój i edukację, a  jednak … nie ma zdrowia bez zdrowia psychicznego.  A ono – szczególnie w ostatnich latach – mocno poupada wśród dzieci i młodzieży. Statystyki dotyczące liczby depresji, samobójstw wśród dzieci i młodzieży plasują Polskę na drugim miejscu w Europie (dane pochodzą z raportu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę – Dzieci się liczą 2017 – Raport o zagrożeniach bezpieczeństwa i rozwoju dzieci w Polsce) . Jednak nie tylko pod kątem zagrożeń chcemy patrzeć na zdrowie psychiczne. Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży odnosi się do DOBROSTANU SPOŁECZNEGO, EMOCJONALNEGO I BEHAWIORALNEGO i jest uważane za integralną część zdrowego rozwoju. I dlatego w myśl – lepiej zapobiegać niż leczyć – chcemy je wspierać także w naszych szkolnych działaniach.

              Obecna sytuacja, tak nowa dla dorosłych i młodych ludzi, bez wątpienia wpływa również na  zdrowie psychiczne. Wszechobecne napięcia, niepewność, próby przeorganizowania życia społecznego, zawodowego, czasowe ograniczenie życia koleżeńskiego, bezpośrednich relacji z bliskimi, czasowe przebywanie w tym samym miejscu, mniejszy zakres ruchu czy rekreacji, zmiana edukacji szkolnej na on-line i odnalezienie się w niej zarówno uczniów, rodziców i nauczycieli – te wszystkie czynniki naruszają naszą odporność psychiczną, możliwość zadbania o siebie, odreagowania napięć. Dlatego w naszych obecnych działaniach niezbędne jest zadbanie o kondycję psychiczną swoją i naszych dzieci, byśmy po tym czasie mogli wrócić w pełni zdrowia.

Czym jest Szkoła Myślenia Pozytywnego

„Myślę pozytywnie” to program kompleksowego wsparcia dzieci i młodzieży, rodziców i nauczycieli w profilaktyce zdrowia psychicznego oraz upowszechniania wiedzy na jego temat.

Projekt finansowany ze środków Narodowego Programu Zdrowia przez Ministerstwo Edukacji Narodowej  zachęca szkoły z całej Polski do uważności na tematykę zdrowia psychicznego i do podjęcia realnych działań na rzecz wspierania dzieci i młodzieży w tym zakresie. Każda szkoła biorąca udział w akcji otrzymuje pakiet pomocy do wykonania zadań wychowawczo- profilaktycznych w zakresie upowszechniania wiedzy i sposobów dbania o zdrowie psychiczne oraz przez rok kalendarzowy jest objęta wsparciem ekspertów z Instytutu Edukacji Pozytywnej w zakresie realizacji działań profilaktycznych w obszarach dobrostanu psychicznego tj:

 • kształtowanie konstruktywnych przekonań, postaw, zachowań i stylu życia wspierającego zdrowie psychiczne;
 • budowanie konstruktywnego systemu wartości;
 • rozwijanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach zagrażających zdrowiu psychicznemu;
 • przeciwdziałanie seksualizacji dzieci i młodzieży.
Zobacz pakiet skutecznych narzędzi edukacyjnych i profilaktycznych
 • Zestaw interaktywnych ankiet wspierających działania profilaktyczne szkół – zobacz tutaj
 • Szkolenia, kursy e-learningowe dla nauczycieli, rodziców, uczniów i uczennic – mnóstwo tematów: o tym jak się uczyć, jak praktykować uważność, jak myśleć pozytywnie, o relacjach, wspieraniu dzieci i siebie – zobacz tutaj
 • Prezentacje multimedialne na potrzeby edukacyjne – zobacz tutaj
 • Pakiety scenariuszy lekcyjnych dla wszystkich etapów edukacyjnych – zobacz tutaj
 • Algorytmy postępowania „W drodze do pozytywnego myślenia” w różnych sytuacjach problemowych dzieci i młodzieży – zobacz tutaj
 • E-booki dla dzieci, młodzieży oraz rodziców i nauczycieli – zobacz tutaj
 • Baza dobrych praktyk „Myślę pozytywnie, czyli jak?” – zobacz tutaj
 • Aplikacja interaktywna „Dziennik wdzięczności” – zobacz tutaj

Polecamy webinary Szkoły Pozytywnego Myślenia

Zdrowie psychiczne - czemu to takie ważne
Czas wolny daje siłę do działania
Jak zarazić dzieciaki i młodzież pasją
Wartości jako drogowskaz wychowania i profilaktyki
Nauczyciel jako lider pozytywnego myślenia
Bycie rodzicem jest wyzwaniem pełnym frajdy i radości?

kontakt

Szkoła Podstawowa im. Astrid Lindgren

   Milicz, ul. Dąbrowskiego 3
   661 336 999
  szkola@kom.edu.pl

Copyright Ⓒ Fundacja kom 2018
Designed by Konrad Paradowski & Adrian Melka

Close Menu